Zachęcamy do wypełnienia ankiety, której celem jest zbadanie Państwa opinii na temat przyszłości branży i zawodu księgowego. Chcemy wspólnie wypracować stanowisko przedstawicieli zawodu, które zostanie przedstawione Ministerstwu Finansów w ramach konsultacji społecznych.

Niniejsza ankieta jest wynikiem współpracy OSCBR oraz Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz sp. k., a jej celem jest zebranie jak największej ilości głosów od księgowych, właścicieli biur rachunkowych, pracowników biur i innych osób zajmujących się księgowością odnośnie wizji przyszłości zawodu księgowego! Wszystkie głosy posłużą do przygotowania kompleksowego stanowiska, które przedstawimy Ministerstwu Finansów w ramach prekonsultacji dotyczących przyszłości zawodu księgowego. Naszym celem jest wywarcie realnego wpływu na kształt przyszłej regulacji, tak aby była ona dostosowana do potrzeb księgowych i biur rachunkowych!

WYPEŁNIJ ANKIETĘ
IconIcon

CO PLANUJE MINISTERSTWO FINANSÓW?

Ministerstwo Finansów rozpoczęło dyskusję na temat przyszłości zawodu księgowego i w lutym 2022 roku ogłosiło rozpoczęcie prekonsultacji w tym zakresie, publikując jednocześnie dokument pod tytułem "Zawód księgowego – kierunki rozwoju".

IconIcon

Propozycje Ministerstwa dotyczą 3 alternatywnych sposobów regulacji zawodu księgowego:

Po pierwsze - pełna regulacja zawodu, a w tym w szczególności określenie czynności zastrzeżonych dla zawodu księgowego, obowiązku podnoszenia kwalifikacji, wprowadzenia zasad odpowiedzialności oraz jednolitych zasad zdobywania / pozbawiania uprawnień (certyfikacji) do wykonywania zawodu m.in. dzięki egzaminom państwowy

Po drugie - profesjonalizacja zawodu, a w tym w szczególności zasadność określenia zasad wykonywania zawodu oraz obowiązkowego podnoszenia kwalifikacji przy jednoczesnej fakultatywnej certyfikacji.

Po trzecie - pozostawienie stanu obecnego, przy zachowaniu nieograniczonego dostępu do wykonywania zawodu księgowego i dobrowolności doskonalenia zawodowego, czy też zdobywania odpowiednich certyfikatów z ewentualnym obowiązkiem podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

IconIconIcon

Proponując wyżej wskazane obszary zmian Ministerstwo Finansów wskazuje jednocześnie ich wady i zalety. Wśród podstawowych zagrożeń związanych z profesjonalizacją, czy też regulacją zawodu wskazywana jest możliwość wpływu na wzrost cen świadczonych usług, ograniczenia dostępu do zawodu, czy też problematykę odpowiedniego nadzoru nad wykonywaniem zawodu. Jednocześnie, w zakresie podstawowych korzyści omawianych zmian wskazuje się wzrost jakości świadczonych usług, wzrost prestiżu zawodu i bezpieczeństwa usługobiorców, a także możliwość wyeliminowania z zawodu osób, które wpływają na niską jakość świadczonych usług.

Okres prekonsultacji i przesyłania opinii na temat przyszłości zawodu księgowego trwa do 30 września 2022 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie materiały wykorzystane na ww. stronie w tym: logo, tekst, zdjęcia, grafika, dźwięk oraz sposób ich prezentacji są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną ich właścicieli. Dane te zostały podane wyłącznie w celach informacyjnych.

Polityka prywatności
Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dowiedz się więcej